تورم به زبان آدمیزاد

تورم به زبان آدمیزاد

تورم

تورم به زبان آدمیزاد : “یکی از حقایق اقتصادی موجود در زندگی همه انسانها، شرط کمیابی است. آنچه ما در اختیار داریم برای برآورده کردن تمام خواسته هایمان کافی نیست. مشخصا زمان ما محدود بوده و در نتیجه باید ذهنمان را برای استفاده از این زمان محدود شکل دهیم، و مشخص کنیم که برای مثال آن را برای کار، فعالیت خانوادگی یا دسته جمعی و یا برای فراغت شخصی خود استفاده خواهیم کرد.

در عین حال دیگر ابزار در دسترس ما هم محدود است: مقدار پول نقدمان، دارایی های مالی، اندازه و مرغوبیت خانه ها و یا ماشین هایمان، همه و همه با محدودیت هایی روبه رو هستند. به این ترتیب برای انجام هر کاری باید انتخاب کنیم که چگونه از این منابع استفاده کنیم …

استفاده از امکانات …

در تورم استفاده از همه این امکانات مشروط به قانون ارزش نهایی نزولی است. بر طبق این قانون، اهمیت نسبی هر واحد از کالای اقتصادی، و یا به بیان اقتصادی ارزش نهایی هر واحد کالا، برای دارنده آن با افزایش موجودی آن کالا کاهش می یابد و بالعکس … برای مثال ارزش نهایی یک جرعه اضافی آب برای کسی که در کویر پیاده سفر می کند با فردی که در دریاچه شنا می کند متفاوت است. همچنین ارزش نهایی افزوده شدن ۲۰۰ متر مربع به مساحت خانه ما بسته به این که مساحت فعلی آن ۵۰۰ متر و یا ۵۰۰۰ متر باشد بسیار متفاوت خواهد بود. و همین طور ارزش نهایی یک دلار اضافی به مقدار دلاری که یک فرد در حال حاضر دارد بستگی خواهد داشت.

چنین بر می آید که در تورم تولید هر واحد اضافی پول هم، ارزش آن را برای دارنده اش از آن چیزی که قبلا بوده کمتر خواهد کرد. میتوان گفت که به این ترتیب ارزش پول برای او نسبت به همه کالاهای دیگر کاهش خواهد یافت. در این شرایط این فرد، به عنوان خریدار، حاضر خواهد بود که پول بیشتری را برای کالا و خدمات بپردازد و به عنوان فروشنده هم مبلغ بالاتری را برای کالاها و خدمات خود طلب خواهد کرد. به طور خلاصه تولید پول، باعث به وجود آمدن گرایش به سمت افزایش قیمت های پولی خواهد شد. این گرایش در وهله اول خود را در قیمت هایی که توسط خود تولید کننده پول پرداخت می شود، نشان خواهد داد. اما بعد از مدتی این افزایش در همه جای اقتصاد فراگیر خواهد شد”.

به بیان دیگر اصل مطلب اینجاست که در اقتصادهای امروزی آنها که در تولید پول نقش دارند به اصطلاح سهم شیر نصیبشان می شود، انگار که قابلیت تولید پول خود خود قدرت است، والله اعلم.

امیرحسین خالقی

مطالب قبلی

امیرحسین خالقی

امیرحسین خالقی متولد ۱۷ مهر ۱۳۵۹ در شهر اصفهان است. او تحصیلات خود را در رشته ی ریاضی فیزیک تا مقطع متوسطه در شهر اصفهان ادامه داد. با قبولی در رشته ی مهندسی صنایع در سال ۱۳۷۷ در دانشگاه امیرکبیر تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرد و بعد از فراغت از تحصیل در این دوره، به دلیل علاقه به مباحث علوم انسانی و مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی به ادامه ی تحصیل مشغول شد. در سال ۱۳۸۷ با پذیرش در مقطع دکتری رشته مدیریت دولتی، گرایش سیاست گذاری عمومی، با تغییر جهت در مسیر تحصیل دانشگاهی خود هر چه بیشتر به علایق شخصی در زمینه مطالعاتی نزدیک شد. وی همزمان با تحصیل در مقطع دکتری به تدریس دروس مختلف در دانشکده ی مدیریت دانشگاه تهران پرداخت و رساله ی دکتری خود را با عنوان “تحلیل گفتمانی امر اخلاقی در سیاستگذاری حکومت الکترونیک ایران” ارائه کرد. امیرحسین خالقی تا کنون مقالات مختلفی در حوزه های مدیریت، علوم اجتماعی و … به چاپ رسانده است و ضمن ترجمه دو کتاب با عنوان “پیچیدگی و مدیریت؛ نگرش سیستمی را فراموش کن” و “سازمان ها، هویت و تصویر” در تالیف دو جلد از مجموعه کتاب های مدیریت ایران در کنار نخبگان حوزه ی مدیریت به تشریح مبانی حکومت الکترونیک پرداخته است. گفتنی است او ضمن همکاری با موسسات و سازمان های متعددی در زمینه های آموزش و مشاوره به تدریس دروس مدیریتی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مشغول است و کتاب های دیگری را هم در زمینه ی سازمان و مدیریت در دست انتشار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: