راه های مهار ایران ، حدس هایی درباره آینده

راه های مهار ایران ، حدس هایی درباره آینده

ایران

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل از اندیشکده های معتبر امریکا بعد از کشته شدن سردار سلیمانی در گزارشی خواندنی راهکارهایی برای مهار ایران پیشنهاد کرده است، در متن آن آمده است که اهداف مهار ایران اینهاست:

  • الف) تبدیل نشدن ایران به هژمون و قدرت مسلط منطقه ای
  • ب) جلوگیری از مجهز شدن ایران به سلاح هسته ای و مسابقات تسلیحاتی هسته ای در منطقه؛ جلوگیری از دستیابی به اورانیوم غنی سازی شده با کاربردهای نظامی، کلاهک ها جنگی و بازفراوری پلوتونیوم
  • ج) جلوگیری از نفوذ نظامی، سیاسی و ایدئولوژیک ایران در منطقه به ویژه ایجاد مانع در برابر صادرات ایدئولوژی انقلابی آن
  • د) تشویق تغییر سیاسی در ایران و رو آوردن به نظام سیاسی و اقتصادی دموکراتیک تر و بازتر با هدف کاهش قدرت روحانیون (کلریکال استبلیشمنت)

سیاست فشار حداکثری

گفته شده است که سیاست فشار حداکثری امریکا تاکنون نتیجه ای نداشته است، زیرا اگر هدف آن آوردن دوباره تهران سر میز مذاکره است، هیچ مشوقی برای ایرانی ها ارائه نمی دهد، ایرانی ها بعید است برنامه موشکی خود را رها کنند، ولی یحتمل تن به یک برجام دوباره بدهند که از نسخه ۲۰۱۵ بهتر باشد، همچنین آنها می توانند در ختم غائله یمن هم کمک کنند. امریکا باید در ایجاد و گسترش شکاف بین ایران و دیگر کشورها و دامن زدن به جو ضد ایرانی در کشورهای منطقه به ویژه عراق فعالانه عمل کند، چیزی که زمینه اش هم وجود دارد.

از نظر نظامی هم باید متحدان خود در منطقه را به ویژه در حوزه ضد موشکی تقویت کند، کمک به ارتش آزادی بخش سوریه و ارتش عراق می تواند ترفند موثری باشد، قدرت نظامی متعارف ایران بالا نیست، ولی در زمینه جنگ های نامنظم توانمند اند، امریکا هم باید در این حوزه تمرکز بیشتری داشته باشد.

اما چیزی که یحتمل برای خوانندگان بیشتر جذابیت داشته باشد، جنبه اقتصادی مهار است که در گزارش آمده ایران همین طور نشُسته هم پاک است و اقتصاد را باید از ضعف های جدی ایران به حساب آورد! توصیه اش به بیشتر کردن تحریم ها به ویژه در مواردی که می توانند برای تقویت نیروی نظامی موثر باشند و جلوگیری از گسترش روابط اقتصادی با دیگر کشورهاست.

یک جالب دیگر

در یک جالب دیگر یعنی حوزه اطلاعاتی (دسترسی به اطلاعات) هم توصیه هایی دارد، به گفته گزارش، امریکا با همین حربه و با استفاده از رادیوهایی مانند اروپای آزاد، صدای امریکا و آزادی (لیبرتی) توانست شوروی را در دوران جنگ سرد زمین گیر کند و نفوذ آن را در جهان کاهش دهد، ایران در این زمینه ضعف های بسیار جدی دارد (فکر کنم نیازی به مثال آوردن نباشد!)، تلاش برای افزایش دسترسی به اینترنت و کمک مالی به مخالفان و ایجاد پلتفرم ها و رسانه های جدید می تواند بخشی از کار باشد.

البته روشن نیست این توصیه ها به عنوان سیاست های رسمی دولت امریکا انتخاب شوند، ولی بد نیست جز حرف های ترامپ به حرف هایی که در امریکا خیلی ها به آن توجه می کنند هم پرداخت، والله اعلم.

امیرحسین خالقی

مطالب قبلی

امیرحسین خالقی

امیرحسین خالقی متولد ۱۷ مهر ۱۳۵۹ در شهر اصفهان است. او تحصیلات خود را در رشته ی ریاضی فیزیک تا مقطع متوسطه در شهر اصفهان ادامه داد. با قبولی در رشته ی مهندسی صنایع در سال ۱۳۷۷ در دانشگاه امیرکبیر تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرد و بعد از فراغت از تحصیل در این دوره، به دلیل علاقه به مباحث علوم انسانی و مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی به ادامه ی تحصیل مشغول شد. در سال ۱۳۸۷ با پذیرش در مقطع دکتری رشته مدیریت دولتی، گرایش سیاست گذاری عمومی، با تغییر جهت در مسیر تحصیل دانشگاهی خود هر چه بیشتر به علایق شخصی در زمینه مطالعاتی نزدیک شد. وی همزمان با تحصیل در مقطع دکتری به تدریس دروس مختلف در دانشکده ی مدیریت دانشگاه تهران پرداخت و رساله ی دکتری خود را با عنوان “تحلیل گفتمانی امر اخلاقی در سیاستگذاری حکومت الکترونیک ایران” ارائه کرد. امیرحسین خالقی تا کنون مقالات مختلفی در حوزه های مدیریت، علوم اجتماعی و … به چاپ رسانده است و ضمن ترجمه دو کتاب با عنوان “پیچیدگی و مدیریت؛ نگرش سیستمی را فراموش کن” و “سازمان ها، هویت و تصویر” در تالیف دو جلد از مجموعه کتاب های مدیریت ایران در کنار نخبگان حوزه ی مدیریت به تشریح مبانی حکومت الکترونیک پرداخته است. گفتنی است او ضمن همکاری با موسسات و سازمان های متعددی در زمینه های آموزش و مشاوره به تدریس دروس مدیریتی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مشغول است و کتاب های دیگری را هم در زمینه ی سازمان و مدیریت در دست انتشار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: