در باب “شرایط حساس کنونی” و اقتصاد |صلح نوین

در باب “شرایط حساس کنونی” و اقتصاد |صلح نوین

صلح

بازگردانی از کتاب انسان خدا گونه

“به این ترتیب، واژه صلح معنای تازه ای یافته است. نسل های پیشین صلح را حالت موقتی درگیر نبودن در جنگ می پنداشتند. ما امروز صلح را ناموجه بودن جنگ می پنداریم. در سال ۱۹۱۳ (پیش از شروع جنگ چهانی اول)، زمانی که می گفتند بین فرانسه و آلمان صلح برقرار است منظور این بود که “در حال حاضر بین فرانسه و آلمان جنگ نیست، اما کسی نمیداند سال بعد چه اتفاقی خواهد افتاد”.

امروز وقتی که می گوییم فرانسه و آلمان در صلح به سر می برند منظورمان این است که تحت هر گونه شرایط قابل پیش بینی، بسیار بعید است که بین این دو کشور جنگی در بگیرد. چنین صلحی نه فقط بین فرانسه و آلمان بلکه میان اغلب کشورها (اگر چه نه همه آنها) حاکم است. هیچ طرح و برنامه ای حاکی از در گرفتن جنگی جدی میان آلمان و لهستان، میان اندونزی و فیلیپین، یا میان برزیل و اوروگوئه در سال آینده در کار نیست.

صلح نوین

این “صلح نوین” صرفا رویایی از جنس افکار هیچی ها نیست، حکومت های تشنه قدرت و شرکت های طمع کار هم روی آن حساب می کنند. وقتی شرکت مرسدس بنز استراتژی های فروش خود در شرق اروپا را طرح میریزد این احتمال را نادیده می گیرد که شاید آلمان لهستان را تسخیر کند. شرکتی که کارگران ارزان قیمت از فیلیپین وارد می کند نگران این نیست که شاید اندونزی سال بعد به فیلیپین حمله کند.

نمی شود باور کرد در جلسه دولت برزیل برای بحث و بررسی درباره بودجه سال بعد وزیر دفاع از جایش برخیزد و مشت بر میز بکوبد و فریاد بزند: “یک دقیقه اجازه بدهید! اگر بخواهیم به اوروگوئه حمله بریم و اشغالش کنیم چه؟ شما این را در نظر نگرفتید. باید برای تأمین هزینه های این حملات پنج میلیارد دلار کنار بگذاریم”. البته هستند کشورهایی که وزیران دفاعشان هنوز چنین حرفهایی می زنند، و هستند مناطقی که صلح نوین نتوانسته در آنها پا بگیرد. من این را بسیار خوب می دانم و خودم در یکی از این مناطق زندگی می کنم. اما اینها استثناست”.

برگرفته از کتاب انسان خداگونه، حضرت یووال نوح هراری

امیرحسین خالقی

امیرحسین خالقی

امیرحسین خالقی متولد ۱۷ مهر ۱۳۵۹ در شهر اصفهان است. او تحصیلات خود را در رشته ی ریاضی فیزیک تا مقطع متوسطه در شهر اصفهان ادامه داد. با قبولی در رشته ی مهندسی صنایع در سال ۱۳۷۷ در دانشگاه امیرکبیر تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرد و بعد از فراغت از تحصیل در این دوره، به دلیل علاقه به مباحث علوم انسانی و مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی به ادامه ی تحصیل مشغول شد. در سال ۱۳۸۷ با پذیرش در مقطع دکتری رشته مدیریت دولتی، گرایش سیاست گذاری عمومی، با تغییر جهت در مسیر تحصیل دانشگاهی خود هر چه بیشتر به علایق شخصی در زمینه مطالعاتی نزدیک شد. وی همزمان با تحصیل در مقطع دکتری به تدریس دروس مختلف در دانشکده ی مدیریت دانشگاه تهران پرداخت و رساله ی دکتری خود را با عنوان “تحلیل گفتمانی امر اخلاقی در سیاستگذاری حکومت الکترونیک ایران” ارائه کرد. امیرحسین خالقی تا کنون مقالات مختلفی در حوزه های مدیریت، علوم اجتماعی و … به چاپ رسانده است و ضمن ترجمه دو کتاب با عنوان “پیچیدگی و مدیریت؛ نگرش سیستمی را فراموش کن” و “سازمان ها، هویت و تصویر” در تالیف دو جلد از مجموعه کتاب های مدیریت ایران در کنار نخبگان حوزه ی مدیریت به تشریح مبانی حکومت الکترونیک پرداخته است. گفتنی است او ضمن همکاری با موسسات و سازمان های متعددی در زمینه های آموزش و مشاوره به تدریس دروس مدیریتی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مشغول است و کتاب های دیگری را هم در زمینه ی سازمان و مدیریت در دست انتشار دارد.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای در باب “شرایط حساس کنونی” و اقتصاد |صلح نوین

    زهرا صاین :

    نویسنده این کتاب واقعا کارش درسته، من توی تابستون کتاب « انسان خردمند، تاریخ مختصر بشر» از همین نویسنده رو خوندم. و کلی استفاده کردم. خیلی دوست دارم این کتابی که شما در موردش توضیح دادین هم بخونم.
    به همه دوستان هم پیشنهاد میکنم حتما این کتاب ها رو بخرن چون احتمالا به زودی از بازار جمع میشند.

نظر: